Video váš marketing nespasí

Natáčení videí se čím dál tím více doporučuje jako další podpůrný kanál pro váš marketing. A ačkoli se zaměřuji na kurzy o vytváření videí a gifů, musím říct, že tvořit videa jenom proto, že to někdo řekl, nemá smysl. To, že natočíte video, vůbec nemusí být pro váš marketing prospěšné. Respektive to, že někam dáte video nebo gif, neznamená, že se automaticky pohrnou objednávky.

Nezáleží totiž na videu jako takovém. Video samo o sobě jako formát sdělení nemá žádné zázračné prodejní schopnosti. Ačkoli různé statistiky ukazují, že video může být významnou součástí vašeho marketingu, v praxi to vůbec není tak jednoznačné. Je možné docela dobře prodávat i bez videí, pokud dává vaše marketingová strategie smysl.

A o tom to celé je. Nastavit si marketingovou cestu, která bude mít hlavu a patu nejen pro vás, ale i pro vaše potenciální klienty. Nemusíte se tlačit do něčeho, co vám nesedí. Natáčení videí z donucení bude mít pro diváky spíš odstrašující efekt. Na druhou stranu se samozřejmě může stát, že se postupně při natáčení uvolníte a po nějakém čase vás videa začnou bavit, což byste nikdy nezjistili, kdybyste se nepřiměli udělat prvních dvacet videí. Takže samozřejmě není od věci to vyzkoušet, jak vám to bude sedět a jestli to ve vašem konkrétním případě bude fungovat.

Tak či onak, pokud se rozhodnete nějaké video vytvořit, je nutné, aby bylo logickou součástí celku ve vašem byznysu. To zajistíte jednoduše. Zkrátka si vezměte papír a tužku a namalujte si, co váš potenciální zákazník uvidí jako první, co jako druhé, jak se dostane do vaší e-mailové databáze nebo do FB skupiny. Kde na této cestě je video? A je tam skutečně potřebné? Těch cest může být opravdu hodně, podívejme se na pár zjednodušených příkladů:

 1. CESTA S YOUTUBE
  Na začátku je video na Youtube, které si váš potenciální zákazník sám vyhledá. Ve videu ho pozvete do své skupiny na FB, a pokud ho video zaujme, dorazí za vámi. Ve skupině dostává hodnotný obsah a když přijde prodejní nabídka, která se mu zalíbí, koupí.

  Tuto cestu jsem si zvolila pro svůj marketing já, ačkoli ve skutečnosti to mám ještě o něco strukturovanější a mám i další cesty, jak přivádím zákazníky, ale ve zkratce je to takto. Jak to konkrétně vypadá se podívejte na mém YT kanále Pohyblivé obrázky.

 2. CESTA S MAGNETEM ZDARMA
  Na začátku promujete hodnotný obsah zdarma za e-mail a na členy vaší databáze zasíláte e-maily, ve kterých je zvete na živá vysílání s nějakým zajímavým tématem zdarma. V rámci vysílání prodáváte svůj produkt a část vašich sledovatelů vždy zakoupí.

 3. CESTA SE ZAJÍMAVÝMI PŘÍSPĚVKY
  Budujete svou komunitu na nějaké sociální síti, na které vkládáte různé gify a zajímavé krátké video vstupy, které doplňují vaše hodnotné příspěvky. Díky pohyblivým příspěvkům více zaujmete čtenáře a budujete svou rozpoznatelnou značku a důvěru s komunitou. Když potom napíšete prodejní příspěvek, část vašich fanoušků nakoupí.

Je důležité zdůraznit, že uvedené cesty jsou opravdu jen příklady. Nelze říct, že díky videu jsou tyto strategie úspěšnější než bez videa. V mnoha případech budou dobře fungovat samotné články nebo dokonce můžete místo videí dělat pouze audia a založit si podcast. Každá strategie často přinese plody až po čase, takže se může stát, že na začátku to bude vypadat, že videa jsou k ničemu, ale za několik týdnů nebo měsíců zjistíte, že vám skutečně přinášejí zisky anebo alespoň pomáhají budovat vztah s fanoušky.

Také je dobré si uvědomit, že video není jen o tom, že natáčíte sami sebe, jak něco říkáte. Podob videa může být hodně: Od natáčení obrazovky (kde nejste vidět), přes živá vysílání nebo předpřipravená videa až po animované spoty nebo gify. Jsou různé cesty, jak zaujmout potenciální klienty přes Pohyblivé obrázky.

Pokud ale zkoušíte různá videa bez vědomí toho, co mají přesně způsobit a kam mají potenciálního klienta navést, pak vám pravděpodobně nebudou fungovat a tím pádem vám nepřinesou žádný efekt. Chci tím říct, že když jednou uděláte prodejní příspěvek s obrázkem a nebude to mít žádný úspěch, tak podruhé podobný post s videem pravděpodobně taky nebude mít žádný úspěch. Prostě video v tu danou chvíli nezvýší vaši prodejní schopnost, pokud tam předtím nebyla.

Poslední důležitou věcí je to, že publikovat obsah pouze skrze videa také není úplně praktické. Spousta lidí si pustí videa jen když mají víc času, což nemusí být často, kdežto text mají čtenáři přečtený rychleji, takže text stále zůstává podstatnou součástí marketingu a zvláště když děláte kampaň, je dobré oba způsoby prezentace kombinovat a klidně v nich opakovat informace, aby si každý mohl zvolit takovou formu, na kterou má zrovna čas, chuť a prostor.

Ale i přes to, že video forma sdělení vám automaticky nepřinese ihned více úspěchu, než text, stojí za to zkoušet různé způsoby oslovení vaší cílové skupiny a časem zjistíte, kdy je vhodnější udělat video a kdy text. Například v zimě mají lidé obecně více času na sebevzdělání a zvládnou třeba i delší video, kdežto v létě se vám můžou vyplatit krátké odlehčené texty. Ale opět to není žádné dogma. Je potřeba, abyste si sami vyzkoušeli, co vám bude fungovat a hlavně vyhovovat.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů